Biuletyn Klubu Inteligencji Katolickiej w Chrzanowie | |||
Nr 23 | http://chrzanow.kik.opoka.org.pl | październik - grudzień 2004 r. |
Drodzy Przyjaciele!
Dziękujemy Panu za kolejny rok, w którym nam błogosławił, za cotygodniowe spotkania w naszej wspólnocie, opłatek i święcone, za pielgrzymki na Jasną Górę i do Płok, za IV Piknik Klubu w Młoszowej i XIX Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Chrzanowie, za obywatela honorowego ks. kardynała Franciszka, za święcenia kapłańskie ks. Pawła i wizytację księdza biskupa Józefa, za wszystko, w czym uczestniczyliśmy. Dziękujemy Panu za dobro, którego doznajemy w życiu osobistym.
Życzymy Wam, Drodzy Przyjaciele, byście mieli odwagę stać przy Zbawicielu, który rodzi się w Betlejem, a On był Waszą radością. W imieniu Klubu Inteligencji Katolickiej w Chrzanowie
Sekretarz | Prezes |
/ Jan Sala / | / Wojciech Sala / |
Chrzanów, Boże Narodzenie 2004r.
XIX Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Chrzanowie rozpoczął się w Dniu Papieskim 10 października 2004 r. i trwał dni 9. Tak się dobrze złożyło, że mogłem uczestniczyć w każdym spotkaniu.
Wszystkie spotkania się odbyły. Publiczność i wykonawcy dopisali. Były spotkania o bardzo licznej publice, jak rozpoczynający Tydzień koncert charytatywny, w którym uczestniczyło ponad 100 wykonawców i 700 osób na widowni i zamykająca Tydzień promocja tomiku twórczości artystów Ziemi Chrzanowskiej "Biały Pielgrzym" dedykowanego Ojcu Świętemu, która zgromadziła 100 osób. Występy dzieci były przy pełnych kościołach. Spotkania poetyckie, prelekcje i dyskusje miały charakter kameralny. Brało w nim udział po 25 osób.
Tematy spotkań związane były z Ojcem Świętym, dwoma Sługami Bożymi Janiną Woynarowską - ofiarną pielęgniarką, która zginęła w wypadku 25 lat temu i ks. Michałem Rapaczem - proboszczem zamordowanym przez bojówkę komunistyczną w Płokach pod koniec lat 40 ubiegłego wieku, urodzonym 100 lat temu oraz z śp. ks. Michałem Potaczałą, zmarłym przed ćwierćwieczem, którego dobra sława trwa po dzień dzisiejszy, a którego imię nosi od roku pobliska szkoła podstawowa.
Na niedzielnym koncercie zebrano 3200 zł na rzecz Hospicjum św. Józefa w Chrzanowie
W poniedziałek, w kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia pewien chłopiec wcielił się w postać śp. ks. Michała. W sutannie, otoczony wianuszkiem dzieci rozdawał im cukierki. Piosenki, teksty poetyckie, różaniec recytowany kolejno przez dzieci i msza św. o wyniesienie na ołtarze Apostoła Dobroci i modlitwa u Jego grobu były wyrazem pamięci o Nim.
We wtorkowy wieczór gościliśmy w Klubie grupę twórczą "Cumulus" z recytacjami wierszy Janiny Woynarowskiej.
Czwartkowy wieczór w sali marmurowej Urzędu Stanu Cywilnego poświęcony był bardzo aktualnemu zagadnieniu - szansom na dialog z islamem. Referat wprowadzający wygłosił wybitny znawca problemu ks. dr hab. Krzysztof Kościelniak z Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
Dziewczynki ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kościelcu pod opieką dyrektora szkoły i nauczycielek przybyły w piątek do kościoła pw. Miłosierdzia Bożego na Kątach.
Po mszy św. koncelebrowanej przez ks. proboszcza Jana, ich ks. katechetę i o. karmelitę z klasztoru na Groblach oraz różańcu, dziewczynki przedstawiły opowieść o dąbku, który samotnie wzrasta nad urwiskiem i innych dąbkach dojrzewających w spokojniejszych ostępach boru. Z początku bardzo podoba mu się jego sytuacja: dużo światła, widoki, dużo powietrza, ale gdy przychodzi burza, bardzo dotkliwie odczuwa zagrożenie. I wówczas wsparciem dla niego są dąbki stłoczone wprawdzie, ale nie samotne.
Poszczególne sceny spektaklu przedzielone były piosenka religijną, w pięknym wykonaniu, przy akompaniamencie akordeonisty, absolwenta szkoły, któremu nie trzeba było dwa razy powtarzać zaproszenia na występ.
Atmosfera spotkania była bardzo życzliwa. Występ dzieci bardo się podobał. Nikt też nie wyszedł przed występem po różańcu mimo, że spotkanie trwało dość długo.
W ramach Tygodnia Kultury, podobnie jak w roku ubiegłym, był dzień społeczny poświęcony pracy i bezrobociu. Spotkanie kameralne, na wysokim, merytorycznym poziomie zarówno wprowadzających do dyskusji jak i dyskutantów.
Gospodarzem spotkania była dr Mieczysława Niedzielczyk, prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Libiążu, przewodnicząca Klubu Wsparcia Koleżeńskiego "Praca" i radna miasta Libiąża. Towarzyszyło jej kilka osób z tego środowiska. Powiatowy Urząd Pracy reprezentowała wicedyrektor Wątroba . Z Ośrodków Pomocy Społecznej w spotkaniu uczestniczyły dyrektor Józefa Skalniak (OPS Libiąż) i Krystyna Karnas (OPS Trzebinia). Z Rady Powiatu Chrzanowskiego uczestniczyła Stanisława Klimczak - wicestarosta i radna Powiatu Chrzanowskiego. Z chrzanowskiego KIK-u wzięło udział 5 osób, w tym prezes, Wojciech Sala.
Wypowiedzi ks. dr Lucjana Bielasa i dr inż. Jerzego Kołodzieja były bardzo interesujące i wywołały ciekawą dyskusję. Ks. Lucjan uświadomił nam, że problemy współczesne nie są czymś nowym w historii. Już starożytni stawali przed takimi problemami. Chrześcijaństwo bardzo dobrze przygotowuje do zdobywania bogactwa, ale Kościół ten hierarchiczny i laikat nie zawsze radzi sobie z bogactwem.
Dr Kołodziej uświadamiał, że wiele blokad przed znalezieniem pracy jest w naszym umyśle. Należąc do najbogatszych krajów świata, mówimy, że nie mamy pieniędzy. W wypowiedziach dr Jerzego były jednak, jak zresztą zapowiadał, stwierdzenia kontrowersyjne. Będzie okazja do polemiki, bo cały tekst jest już przepisany z taśmy magnetofonowej.
Informacja o spotkaniach Tygodnia była wielostronna. Rozdano 400 indywidualnych zaproszeń, w gablotach kościołów, instytucji miejskich i sklepach umieszczono 30 plakatów, sekretarz Klubu wziął udział w konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w wyniku czego ukazały się informacje w gazetach lokalnych, księża zapowiedzieli Tydzień w kościołach, były też indywidualne rozmowy i wreszcie program umieszczony został na stronach internetowych KIK-u i miejskiej Chrzanowa.
Wojciech Sala
W drugiej połowie października miała miejsce w naszej parafii św. Mikołaja w Chrzanowie wizytacja kanoniczna ks. biskupa. W ramach tej wizytacji, w dniu 23 października, ks. biskup Józef Guzdek, w obecności proboszcza ks. dr Stefana Misińca, spotykał się kolejno z grupami działającymi w parafii. Jedno spotkanie objęło Klub Inteligencji Katolickiej w Chrzanowie i chór "Canzona".
W imieniu Klubu prezes Wojciech Sala odczytał list powitalny, w którym zawarta była krótka prezentacja Klubu, jego historia i prace aktualne. Treść listu publikujemy w bieżącym numerze Biuletynu. Przekazał również ks. biskupowi tom zawierający wszystkie dotychczasowe numery Biuletynu.
Ks. biskup wskazał na potrzebę gromadzenia się ludzi, którzy przez posługę myślenia, podejmowanie dyskusji trudnych spraw współczesnych, poszukiwanie kompetentnych rozwiązań, wspomagali dzieło Kościoła. W dyskusji prezes poinformował ks. biskupa, że nie tylko cotygodniowe spotkania, ale również tygodnie kultury chrześcijańskiej i spotkanie międzyklubowe są okazją do takich dyskusji i owocnej wymiany doświadczeń.
Ks. biskup postawił problem, co należy zrobić, by więcej ludzi gromadziło się dla posługi myślenia.
W imieniu chóru "Canzona" powitali ks. biskupa Władysław Bialik - dyrygent i Jadwiga Kosiura dyrektor chóru, a chórzyści wykonali pieśń powitalną. Dyrygent podzielił się troską, że zdolna, umuzykalniona młodzież, śpiewająca w chórach akademickich, po ukończeniu studiów porzuca śpiewanie na lat 40. Mówił również, że zmniejszyła się liczba spotkań z innymi chórami i wspólnego śpiewu, bo brak chórom środków finansowych na transport.
Odpowiadając ks. biskup zachęcał do wytrwałości. Podkreślił, że to jest bardzo ważne, by dzisiaj młodzi, mieli gdzie powrócić po owych 40 latach.
Na zakończenie spotkania wszyscy zebrani odśpiewali ks. biskupowi hymn Plurimos annos.
Wojciech Sala
Jego Ekscelencja
Ksiądz Biskup Józef Guzdek
Ekscelencjo Księże Biskupie!
Z radością witam Waszą Ekscelencję w imieniu Klubu Inteligencji Katolickiej w Chrzanowie, w imieniu własnym i mojej rodziny!
W paru zdaniach pozwolę sobie przedstawić historię Klubu i jego aktualną pracę.
Klub powstał 23 lata temu. Jego źródeł trzeba szukać jednak parę lat wcześniej, w grupach Synodu Duszpasterskiego Archidiecezji Krakowskiej, w spotkaniach formacyjnych i wykładach dla inteligencji organizowanych w parafii św. Mikołaja, na które zapraszał ówczesny proboszcz śp. ks. Zbigniew Mońko. Jednym z animatorów tych spotkań była Sługa Boża Janina Woynarowska. W ówczesnej sytuacji politycznej nie mogło jednak dojść do rejestracji Klubu, a udział w spotkaniach narażał uczestników na szykany władz. Po wyborze papieża Jana Pawła II i powstaniu NSZZ "Solidarność" do idei powrócono i Klub został zarejestrowany na miesiąc przed stanem wojennym. Pierwszym prezesem został śp. Zbigniew Szuta, inżynier prowadzący budowę kościoła Matki Bożej Różańcowej w Chrzanowie.
Członkowie Klubu czynnie uczestniczyli w życiu Kościoła i życiu społecznym Ziemi Chrzanowskiej. Pomagali przy budowie kościoła Matki Bożej Różańcowej na Os. Północ, pracowali w grupach parafialnych, w Duszpasterskiej Radzie Parafialnej, śpiewali w chórach. Byli inicjatorami i współzałożycielami grup i stowarzyszeń: grupa nauczycieli, Towarzystwo Oświatowe Ziemi Chrzanowskiej, Fundacja im. Brata Alberta, Hospicjum św. Józefa.
Klub od początku był związany z ruchem odnowy Państwa, z NSZZ "Solidarność". Wielu jego członków i założycieli było działaczami Związku. Gdy tylko wywalczono taką możliwość, współtworzyli życie polityczne. Byli współzałożycielami Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" Ziemi Chrzanowskiej, komitetów wyborczych, radnymi w samorządzie terytorialnym. Członkowie Zarządu Klubu pełnili funkcje burmistrza Chrzanowa i wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w pierwszej kadencji Rady.
Dzisiaj, w warunkach odzyskanej wolności, Klub stanął wobec swoistej "konkurencji" licznie działających organizacji pozarządowych, dającym katolikom możliwości rozwoju społecznego i duchowego. Klub utrzymuje się, a fenomenem są cotygodniowe spotkania wtorkowe trwające od 23 lat na które składają się wykłady, praca formacyjna, spotkania modlitewne, kręgi biblijne, praca w grupach, wieczory klubowe, o tematyce religijnej, społecznej, politycznej, historycznej. Łącznie odbyło się już około 800 spotkań.
Od 1983 roku niemal co rok, również w tym roku, odbywa się Tydzień Kultury Chrześcijańskiej organizowany w wielu kościołach chrzanowskich, muzeum, bibliotece, domu kultury. Bardzo cieszy, że w tych Tygodniach bierze liczny udział młodzież, poeci, chóry, wyśmienici prelegenci. Przed laty radością naszą była "Arka Pana" - zespół w którym rosły nasze dzieci. W ciągu pięciu lat wystawił 25 przedstawień z udziałem 64 dzieci. Obecnie cieszymy się z występów dzieci z różnych szkół, których chętnie przyprowadzają nauczyciele na spotkania Tygodni Kultury Chrześcijańskiej.
Członkowie Klubu uczestniczą w krajowych i międzynarodowych kongresach organizacji katolickich, ostatnio w V Zjeździe Gnieźnieńskim i kongresie "Pax Romana". Klub jest znany w Polsce szczególnie dzięki czynnemu udziałowi w Radzie Porozumienia KIK.
W spotkaniach sięgamy po tradycyjne i nowoczesne środki przekazu. Klub ma własną stronę internetową, wydał płytę multimedialną "Nie jesteś sam Papieżu nasz kochany" - pokłosie "Dni z Ojcem Świętym w XX-lecie Jego pontyfikatu". Od pięciu lat wydawany jest biuletyn klubowy, którego wszystkie numery pozwolę sobie przekazać Księdzu Biskupowi.
Klub znajduje gościnę w parafii św. Mikołaja w Chrzanowie i doznaje troskliwej opieki Kościoła, a szczególnie proboszczów: śp. ks. prałata Zbigniewa Mońko i jego następcy ks. prałata dr Stefana Misińca.
Eminencjo Księże Biskupie! Składamy najserdeczniejsze podziękowania za dotychczasową pracę dla rozwoju Kościoła, szczególnie jako rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.
Mieliśmy okazję spotkać Księdza na rekolekcjach nauczycielskich w klasztorze OO. Salwatorianów w Trzebini. Uczestniczyło w nich grono osób z naszego Klubu.
Życzymy, by Święty Patron dalej Cię wspomagał na drogach Chrystusowego Kapłaństwa.
Przyrzekamy otoczyć modlitwą Księdza Biskupa.
Szczęść Boże!
W imieniu
Klubu Inteligencji Katolickiej w Chrzanowie
Wojciech Sala - prezes
Chrzanów, dnia 23 października 2004 r.
Ks. dr Stefan Misiniec jest autorem kolejnego, drugiego tomu pt.: "Maryjny strumień w poezji" wydanego w bieżącym roku w Krakowie przez Wydawnictwo św. Stanisława BM Archidiecezji Krakowskiej.
W słowie wstępnym do tomiku tak pisze ks. kard. Jaworski metropolita Lwowski, profesor i pierwszy rektor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie: "Pragnę pogratulować księdzu prałatowi Stefanowi Misińcowi opracowania Maryjnego strumienia w poezji. Ukazuje on, czym jest religijne przeżycie Boga w Chrystusie wraz z Maryja u tych, którzy przez Nią spotkali Go, doznali jego obecności i dzielą się tym bogactwem w pięknie poezji . z innymi.
Oby Maryjny strumień w poezji stał się dla Czytelników pomostem do przezywania w wierze Boga, naszego Pana wraz z Jego Matką".
Dziękujemy Księdzu Doktorowi za tą wspaniałą pracę i dołączamy się do gratulacji ks. Kardynała.
Książka jest dostępna w księgarniach krakowskich i chrzanowskich.
Wojciech Sala
W bieżącym roku krakowskie Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy wydało książkę Tomasza Halíka pod powyższym tytułem. Autor (ur. 1948) jest czeskim księdzem katolickim, potajemnie wyświęconym w 1978 r. Filozof, psycholog i teolog, jeden z najbliższych współpracowników kard. Tomaška.
Ta książka była kanwą rekolekcji z ks. Herbertem Hlubkiem, duszpasterzem akademickim i kapelanem KIK w Gliwicach, które odbyły się w ośrodku karmelitańskim w Chrzanowie na Groblach w dniach od 11 do 14 listopada br. Ośrodek ukryty wśród lasów stwarzał doskonałe warunki do modlitewnego skupienia i pogłębionej dyskusji o współczesności.
W spotkaniu wzięły udział osoby z trzeciego już pokolenia wychowanków "Szefa", który od 50 lat służy nam jako kapłan.
Wojciech Sala
Relacja ze Zjazdu prezesów KIK-ów z całej Polski i spotkania z ks. abp. J. Michalikiem przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski w Przemyślu oraz we Lwowie z ks. kard. Marianem. Jaworskim metropolitą Lwowskim obrządku łacińskiego, w dniach 12-14 listopada br.
Redaguje: Wojciech Sala mabit@pro.onet.pl