Sprawozdanie Zarządu Klubu Inteligencji Katolickiej w Chrzanowie
z I roku kadencji 1997-1999
[WSTĘP]
[FORMY PRACY:]
[MŁODZIEŻ]
[ZAŁĄCZNIKI]
(wtorki 97)
(wtorki 98)
(XV Tydzień Kultury)
(z Ojcem Świętym)
(system informacyjny)
Wstęp
Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze Klubu Inteligencji Katolickiej w Chrzanowie wybrało w dniu 30 września 1997r. Zarząd Klubu na kadencję 1997-1999, który ukonstytuował się następująco:
- Wojciech Sala - prezes,
- Wanda Budek - wiceprezes,
- Andrzej Strączek - wiceprezes,
- Izabela Kostrzewa - sekretarz,
- Zofia Kozłowska - skarbnik,
- Helena Bryła, Irena Klimkiewicz, Maria Pospieszyńska, Bogumiła Sucheta - członkowie Zarządu.
Sprawozdanie obejmuje okres od dnia wyboru Zarządu do dnia 31 grudnia 1998 r.
początek strony
początek strony
Październik 1997
- Dyskusja nad programem na najbliższy rok "Klub Inteligencji Katolickiej darem i szansą" którą prowadził p.Wojciech Sala
- Prelekcje: pań Wandy Budek i Ireny Klimkiewicz "Spotkanie z Litwą" oraz p. Władysława Zagrodzkiego "Groby Wawelskie".
Listopad 1997
- Prelekcje pp.Wandy Budek i Ireny Klimkiewicz "Święto Niepodległości", Stanisławy Stefańskiej i Bogumiły Suchety "Legiony Polskie" oraz Izabeli Kostrzewy i Heleny Bryły "Żywoty Świętych kanonizowanych przez Jana Pawła II".
- Spotkanie z ks. dr Stefanem Misińcem po obronie pracy doktorskiej na temat: "Doświadzenie łaski w procesie nawrócenia Eugeniusza Romera".
Grudzień 1997
- Krąg biblijny nt. "Stary Testament o przyjściu Mesjasza" przygotowany przez p.Michalinę Liszkę.
- "Spotkanie przyjaciół z Lucyną Szubel i jej twórczością poetycka" prowadził p.Wojciech Sala
początek strony
Styczeń 1998
- Prelekcje: pań Bogumiły Suchety "Atrybuty postaci w kulturze sakralnej", Michaliny Liszki "Powstanie Styczniowe" oraz p. Zenona Urbaczki "Zagadnienia stworzenia Wszechświata w ujęciu św. Tomasza z Akwinu".
Luty 1998
- Prelekcje: pań Heleny Bryły "Cuda i łaski otrzymane za przyczyną Matki Boskiej Częstochowskiej" i Bogumiły Suchety "Galeria Porczyńskich".
- Przegląd prasy katolickiej opracowała p. Izabela Kostrzewa
- Pogodny wieczór przy herbatce prowadziła p. Irena Radym
Marzec 1998
- Prelekcje pań Bogumiły Suchety "Rok Mickiewiczowski", Wandy Budek "Urszula Ledóchowska" i p. Władysława Zagrodzkiego "Proces karny P. Jezusa".
- Prelekcja ilustrowana przeźroczami p. dr Jana Kozuba "Szopki krakowskie, rzeźby Antoniego Rząsy, Groby Pańskie w kościołach Krakowa i Chrzanowa"
- Droga Krzyżowa z Lourdes - prowadziła p. Irena Klimkiewicz
Kwiecień 1998
- Spotkania organizacyjne przed XV Tygodniem Kultury Chrześcijańskiej
Maj 1998
- Prelekcja p. Bogumiły Suchety "Architektura kościołów chrześcijańskich".
- Relacja p. Michaliny Liszki z pielgrzymki do Medjugoria. "Objawienia Matki Bożej" (również w czerwcu).
- Nabożeństwo majowe w kościele Matki Bożej Ostrobramskiej na Kolonii Rozpontowej.
Czerwiec 1998
- Relacja p.Wojciecha Sali z pielgrzymki Klubu na Jasną Górę oraz ze spotkania Prezesów KIK-ów.
- Prelekcje p. Zenona Urbaczki. "Nauka Kościoła o sprawach ostatecznych" i p. Bogumiły Suchety "Architektura kościołów krakowskich."
początek strony
Wrzesień 1998
- Spotkanie z ks. Jarosławem Dziubą misjonarzem na Filipinach
- Przegląd prasy katolickiej. Dyskusja.
Październik 1998
- Spotkanie z kandydatami do Rady Powiatowej p. Wandą Budek i do Rady Miejskiej p. Wojciechem Salą.
- Przygotowania do dni "Z Ojcem Świętym w XX-lecie Jego pontyfikatu.
- Prelekcja p. Bogumiły Suchety "Madonna w ikonografii"
Listopad i grudzień 1998
- Prelekcje pań Wandy Budek "Wspomnienia na Dzień Zaduszny" i Michaliny Liszki "Ruchy wolnościowe na Ziemi Chrzanowskiej"
- Udział członków Klubu w Misjach parafialnych i w nawiedzeniu Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej,
- Spotkanie organizacyjne przed "Opłatkiem".
początek strony
Spotkania uroczyste
- W styczniu 1998 r. odbył się Opłatek klubowy. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą w kościele pw. Św. Mikołaja celebrowaną przez ks. Stefana Misińca. Ks. kapelan poświęcił opłatki i stół wigilijny w Oratorium. Następnie każdy osobiście mógł podzielić się z każdym opłatkiem i złożyć życzenia. Gośćmi Klubu byli burmistrz p. Aleksander Grzybowski z małżonka, wice burmistrz p. Krzysztof Kłos, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej z Oświęcimia p. Jan Lachendro.
- W kwietniu 1998 r odbyło się tradycyjne "Święcone"
początek strony
Pielgrzymki
- W maju 1998r odbyły się 2 pielgrzymki: do Sanktuarium Maryjnego w Płokach na nabożeństwo u grobu Sługi Bożego ks. Michała Rapacza i na Jasną Górę w ramach corocznej pielgrzymka KIK-ów.
- W lipcu 1998r. miała miejsce pielgrzymka do Lichenia, a we wrześniu do Zakopanego i Ludźmierza. Pielgrzymki prowadził kapelan Klubu ks. dr Stefan Misiniec, organizowała p. Zofia Kozłowska. Pielgrzymki gromadziły każdorazowo około 40 osób. Liczna była grupa osób spoza Klubu.
początek strony
19 do 26 kwietnia 1998 r.
Dzień pierwszy, niedziela. XV Tydzień Kultury rozpoczęliśmy w małym kościółku na Kątach włączając się w uroczystość odpustową ku czci Miłosierdzia Bożego. Uroczystej koncelebrze przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Ryszard Świder - kustosz Sanktuarium Matki Bożej Patronki Polskich Rodzin Robotniczych w Płokach i Patronki naszego Klubu. Koncelebrowali ks. dziekan Wojciechem Bryją i ks. kanonik dr . Stefan Misiniec, proboszcz i Kapelan Klubu.
Dzień drugi, poniedziałek. Spotkanie z poetą i jego dziełem panem Antonim Dobrowolskim w Oratorium w parafii Św. Jana Chrzciciela w Kościelcu "Jest taka droga". Wieczór bardzo udany. Wspaniały odbiór poezji i ciekawa dyskusja. Niemal równocześnie w Oratorium w parafii Św. Mikołaja młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego pod kier. prof. Marii Radym przedstawiła spektakl "Przypowieść o chlebie". O atmosferze wieczoru świadczyły rozpromienione twarze aktorów i słuchaczy. Po końcowych brawach, Oratorium długo jeszcze nie pustoszało.
Dzień trzeci, wtorek. To uroczystość parafialna - Msza Święta z udzieleniem Sakramentu Bierzmowania przez ks. bp. Stanisława Smoleńskiego.
Dzień czwarty, środa. Odbyły się 3 spotkania. Pierwsze to wieczór poezji, muzyki i grafiki w wykonaniu młodych artystów, których korzenie tkwią w Chrzanowie. Wieczór w Domu prof. Urbańczyka, który prowadziła p. Bogumiła Sucheta.
W kościele Św. Rodziny koncertował chór "Echo" z Trzebini. Wieczór niezwykle udany mimo surowego jeszcze wnętrz świątyni. Piękne brzmienie głosów, doskonale dobrany program, licznie zebrana publiczność: parafianie i inni melomani nie tylko z Chrzanowa.
W kościele Św. Mikołaja koncertował chór Canticorum z Libiąża. W murach starego kościoła p.w. św. Mikołaja można było posłuchać piękne i bardzo młode głosy i głosy już całkiem dojrzałe chórzystów.
Dzień piąty, czwartek. Wielka uroczystość w parafii Matki Bożej Różańcowej. Ks. kardynał Franciszek Macharski - udzielał sakramentu bierzmowania
Dzień szósty, piątek. W Oratorium parafii Św. Mikołaja - wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 pod kier. Siostry Renaty.
W sali Św. Brata Alberta w parafii Matki Bożej Różańcowej odbył się wieczór autorski p. Heleny Chłopek poetki, matki, człowieka wielkiego formatu. Ma 81 lat. Pochodzi z Rozalina. Po wysiedleniu w 1940 r. z Chrzanowem związała się na stałe. Tu wraz z mężem zbudowała dom, wychowała 8 dzieci, zapuściła na stałe korzenie.
Jej pierwszy wiersz ukazał się w roku 1936. Tworzy do dziś dnia. Tomiki poezji: Z rozalińskich łanów, Powroty, Okruchy, Za miastem. Opowiadania, małe formy publicystyczne i wiersze publikowała w czasopismach.
P. Helena Chłopek gościła w Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej w Chrzanowie po raz siódmy. Jest to dla nas ogromny zaszczyt. Poetce na skrzypcach towarzyszyła Kasia Salówna.
Dzień siódmy, sobota. W parafii Św. Mikołaja wystąpiła poetka - p. Lucyna Szubel wierny przyjaciel naszego Klubu. Poetce na skrzypcach towarzyszyła Kasia Salówna.
W parafii Matki Bożej Różańcowej panowie Wojciech Sala i Jan Sala przygotowali pokaz na komputerach mutlimedialnych na temat "Internet - nowy środek ewangelizacji".
Dzień ósmy, niedziela. Tydzień zakończyliśmy u stóp naszej Patronki - Matki Bożej w Płokach włączając się w czuwanie z Maryją przed rokiem 2000 i modląc się o rychłą beatyfikację Sługi Bożego ks. Michała Rapacza.
Pokłosiem tego spotkania jest angielska wersja strony WWW poświęconej ks. Michałowi Rapaczowi, która powstała dzięki staraniom p. Czesławie Ziegler.
początek strony
15 do 18 października 1998 r.
Dzień pierwszy, czwartek. Dni te należą do spotkań szczególnie udanych. Imponujące rozmiary przyjął występ młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie w Kościele Matki Bożej Różańcowej. "I nie czujesz jaką jesteś objęty miłością" o pontyfikacie Jana Pawła II. Wystąpiło około 20 osób, 5 nauczycieli brało bezpośredni udział w pracach, ale cała szkoła żyła spektaklem już w czasie jego przygotowywania. W czwartek po wieczornej Mszy Świętej 600 osób - młodzież licealna, nauczyciele, rodzice- wypełniło mury świątyni. Był poseł p. Kazimierz Poznański, burmistrz p. Aleksander Grzybowski i inni znamienici goście.
Po spektaklu pierwsi goście mogli oglądnąć wystawę pamiątek spotkań z Ojcem Świętym. Pamiątki od mieszkańców Chrzanowa zbierały p. Izabela Kostrzewa i Irena Klimkiewicz. Bardzo ciekawe eksponaty udostępnił ks. Jerzy Dziewoński, wicekanclerz Kurii Krakowskiej. Do wystawy przyczynili się również p. Bogumiła Sucheta, i panowie Rafał Nadzieja, Jan Sala i Maciej Głuch. Muzeum w Chrzanowie udostępniło gabloty i antyramy. Wystawę, która trwała do niedzieli oglądnęło około 1000 osób.
Dzień drugi, piatek. Mimo dość wczesnej pory w spotkaniu z poetką bielską p.ą Hildegardą Filas-Gutkowską uczestniczyło liczne grono miłośników poezji. Atmosfera była tak wsp.ała, że nasz miły Gość pozostał z nami do następnego dnia.
Dzień trzeci, sobota. Dwugłos: ks. Jerzy Dziewoński i ks. dr Stefan Misiniec.
Ks. Jerzy Dziewoński wicekanclerz Kurii Krakowskiej w dniu wyboru Jana Pawła - był wtedy dziekanem - alumnem najstarszego roku w Krakowskim Seminarium Duchownym. Wspominał co się działo w Seminarium w noc po wyborze Ojca Świętego.
Ks. dr Stefan Misiniec mówił o posłaniu Ojca Świętego do świata kultury.
Dzień czwarty, niedziela. W salce Klubu rozpoczęły się Warsztaty Internetowe.
W kościele Św. Mikołaja odbył się uroczysty koncert chórów.
początek strony
- 14 listopada .97 p. Wanda Budek wzięła udział, w spotkaniu z delegacją gminy Harnes z północnej Francji, które odbyło się w Urzędzie Miejskim w Chrzanowie.
- 15 i 16 listopada 97 p. Wojciech Sala uczestniczył w spotkaniu prezesów Klubów Inteligencji Katolickiej z całej Polski, w Zduńskiej Woli
- 21 stycznia 98 na "Opłatku" Klubu Inteligencji Katolickiej w Oświęcimiu Klub reprezentowały p.Wanda Budek i Zofia Kozłowska
- 16-17 maja 98 w dorocznym zebraniu prezesów na Jasnej Górze Klub reprezentowali p. Wojciech Sala oraz p. Bogumiła Sucheta i Anna Sala. Na tym zebraniu prezes wygłosił odczyt: "O miejsce w sieci Klubów Inteligencji Katolickiej w Polsce. Odczyt ten został umieszczony w Internecie na stronach WWW naszego Klubu.
- 20-21 listopada 98 w spotkanie prezesów w Otwocku wziął udział p. Wojciech Sala. Przekazał prezesom innych Klubów pisemną informację o pracy naszego Klubu. Nasz Klub został wybrany do 18 osobowej Rady Porozumienia Klubów na kadencję 1999-2001.
- Delegacja naszego Klubu składała życzenia z okazji imienin ks. proboszcza dr Stefana Misińca, 30 lecie kapłaństwa ks. dziekana Wojciecha Bryi, prymicji ks. Adama Fydo.
początek strony
Zarząd wykorzystywał tradycyjne i nowoczesne metody informowania o działalności Klubu, w tym.:
- prowadzenie zeszytu protokołów posiedzeń Zarządu, gabloty Klubu przy wejściu do kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej kościoła Św. Mikołaja oraz kroniki Klubu - p. Izabela Kostrzewa. Kronika została oceniona przez pracowników Muzeum w Chrzanowie jako cenne źródło dla przyszłych badań dziejów naszego miasta w ostatnich 20 latach.
- plakatowanie tablic przykościelnych w różnych miejscach w Chrzanowie w związku z XV Tygodniem Kultury Chrześcijańskiej i dniami "Z Ojcem Świętym w XX-lecie Jego pontyfikatu"
- serwis fotograficzny - p. Irena Klimkiewicz, p. Jan Sala.
- informowanie społeczności o pracach Klubu poprzez prasę lokalną Przełom i Kronikę Chrzanowską.
- redakcja stron Klubu w Internecie - panowie Wojciech Sala i Jan Sala.
Pierwszą chrzanowską stroną o tematyce religijnej była strona Klubu Inteligencji Katolickiej w Chrzanowie (http://www.kki.net.pl/kik/), założona przez prezesa KIK-u p. Wojciecha Salę z synem Janem, w marcu 1998 r.
Na tej stronie można znaleźć informacje związane z życiem Klubu, w tym program XV Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Chrzanowie, informacje o Dniach z Ojcem Świętym w XX lecie Jego pontyfikatu, wystawa pamiątek spotkań z Ojcem Świętym. Na stronie KIK-u powstały również Warsztaty Internetowe - zaproszenie młodych do współpracy z Klubem.
Strony KIK-u w Chrzanowie zawierają także informacje o Klubach Inteligencji Katolickiej w Polsce w układzie diecezji.
Na stronach KIK znalazł się spis chrzanowskich parafii, a także pierwsza, zawierająca najważniejsze informacje, strona parafii Św. Mikołaja oraz strona parafii Matki Bożej Różańcowej.
Stronę parafii Św. Mikołaja o adresie http://www.kki.net.pl/chrzanow/ rozwinął ks. Piotr Zioło, umieszczając zdjęcia kościoła wykonane przez ks. Adama Ogiegło.
Strona parafii Matki Bożej Różańcowej o adresie http://www.polbox. com/p/parafia/ została rozbudowana w ramach Warsztatów Internetowych, na komputerach prezesa Klubu.
14 marca 1998 r. powstała strona Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin Robotniczych w Płokach ( http://www.kki.net.pl/ploki/ ) w wyniku współpracy kustosza sanktuarium ks. dr Ryszarda Świdra i p. Wojciecha Sali. Znalazła się tam publikacja Ojca Joachima Romana Bara - dokument w procesie beatyfikacyjnym Sługi Bożego ks. Michała Rapacza, a także informacje o sanktuarium.
początek strony
Posiedzenia Zarządu Klubu odbywały sie regularnie w ostatni wtorek każdego miesiaca o godz. 18.00. W okresie sprawozdawczym odbyło się 13 posiedzeń. Posiedzenia były protokołowane. Na każdym posiedzeniu było quorum.
początek strony
Klub nie ma sekcji młodzieżowej. Formy pracy Klubu, szczególnie te adresowane szeroko do mieszkańców miasta Chrzanowa, są przeznaczone dla młodzieży i odbywały się z licznym jej udziałem.
W XV Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej wystawiła spektakle młodzież ze SP nr 3 i z I LO. Mieliśmy rónież okazję uczestniczyć w popisach indywidualnych młodzieży utalentowanej artystycznie: Bartłomieja Mełgesa, Alicji. Lizer, Miłosza Suchety, Katarzyny Sali, Małgorzaty Gibas.
Dużym wydarzeniem był bardzo liczny udział młodzieży z II LO w czasie dni "Z Ojcem Świętym w dwudziestolecie Jego pontyfikatu" w kościele Matki Bożej Różańcowej
Do młodzieży w głównej mierze adresowane są również cykliczne spotkania z internetem.
początek strony
- Program XV Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Chrzanowie
- Program dni "Z Ojcem Świętym w XX lecie Jego pontyfikatu"
- Warsztaty internetowe "Ojciec Święty w naszych rodzinach"
- "O miejsce Klubów Inteligencji Katolickiej w sieci"
- "Wspomnienia na Dzień Zaduszny"
- Statut Klubu Inteligencji Katolickiej w Chrzanowie
początek strony
[WSTĘP]
[FORMY PRACY:]
[MŁODZIEŻ]
[ZAŁĄCZNIKI]
(wtorki 97)
(wtorki 98)
(XV Tydzień Kultury)
(z Ojcem Świętym)
(system informacyjny)