Szanowni Państwo!
W drugim dniu XVIII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Chrzanowie witamy znamienitego gościa pana redaktora Stefana Wilkanowicza.
Wprawdzie pan redaktor jest osobą bardzo dobrze znaną, warto jednak przypomnieć dokonania, by skorzystać z jego doświadczeń. Warto też wspomnieć aktualne zaangażowania w sprawy publiczne, by móc uczestniczyć w tym co robi.
Inżynier, filozof, nauczyciel, redaktor "Tygodnika Powszechnego", redaktor naczelny miesięcznika "Znak", wiceprzewodniczący Krajowej Rady Katolików Świeckich, Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, Polskiego Komitetu ds. UNESCO, przewodniczacy zarządu Fundacji Kultury Chrześcijańskiej "Znak".
Związany jest z Warszawą, gdzie się urodził, studiował, pracował, współtworzył życie społeczne, z Lublinem - studia i Krakowem gdzie od lat mieszka, pracuje, współtworzy życie społeczne.
Pan Wilkanowicz należy do kręgu bliskich współpracowników Ojca Świętego. Był świeckim współtwórcą Duszpasterskiego Synodu Archidiecezji Krakowskiej, a przez 11 lat członkiem Papieskiej Rady ds. Świeckich. Jest kawalerem orderu Św. Sylwestra nadanego przez Ojca św.
Dla naszego, skromnego Klubu Inteligencji Katolickiej w Chrzanowie, jest ogromnym zaszczytem, że gościmy członka założyciela Klubów Inteligencji Katolickiej w Warszawie i Krakowie, wieloletniego członka zarządów obu Klubów i prezesa Klubu krakowskiego. "Starym" Klubom, całemu środowisku "Znak" i "Tygodnika Powszechnego" zawdzięczamy osobistą formację i powstanie naszego Klubu. I za to na ręce pana Stefana Wilkanowicza składamy serdeczne podziękowania.
Pan redaktor bardzo skutecznie wykorzystuje Internet, jest redaktorem serwisów internetowych. Zachęcam więc państwa do zaglądnięcia na strony internetowe, również na strony naszego Klubu. Adres podany jest na plakatach zapraszających na Tydzień Kultury. Znajdą tam państwo bardziej szczegółowe informacje o naszym gościu.
W dniu dzisiejszym, pan redaktor będzie mówił na bardzo aktualny temat "Kultura pracy a bezrobocie"
Oddaję głos prelegentowi.
Tekst referatu znajduje się w 19 numerze Biuletynu KIK w Chrzanowie.
Tekst dyskusji znajduje się w 20 numerze Biuletynu KIK w Chrzanowie.
Na pamiatkę pobytu w Chrzanowie przekazuję zacnemu gościowi kopię mozaiki Matki Bożej Królowej z Dzieciątkiem Jezus wykonaną w oleju przez najmłodszą członkinię naszego Klubu Inteligencji Katolickiej w Chrzanowie, Martę Salę, uczennicę Liceum Plastycznego w Krakowie.
Mozaika znajduje się w kościele św. Mikołaja w Chrzanowie na filarze pomiędzy nawą główną a kaplicą Matki Bożej Częstochowskiej i jest darem papieża Leona XIII z roku 1888. Postać Ojca św. autora encykliki "Rerum novarum" - pierwszego dokumentu nowoczesnej społecznej nauki Kościoła, doskonale nawiązuje do dziesiejszej refleksji nad pracą człowieka, za którą to refleksję panu redaktorowi serdecznie dziękujemy.