Strona główna

chrzanow.kik.opoka.org.pl


Kościół pw. św. Józefa Robotnika w Młoszowej

Kościół św. Józefa

Do 8 grudnia 2021 roku będziemy obchodzili specjalny "Rok św. Józefa", ogłoszony przez Papieża Franciszka, z okazji 150 rocznicy ustanowienia Opiekuna Jezusa Patronem Kościoła powszechnego. Z racji tej chcemy zaprezentować znajdujący się kilka kilometrów od Chrzanowa kościół pod wezwaniem św. Józefa Robotnika w Młoszowej.

Młoszowa do 1986 roku należała do parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini, nie było we wsi kościoła, ale prawdopodobnie od początku istnienia folwarku była też we dworze kaplica. Pierwsze wzmianki o niej znajdujemy w inwentarzu folwarku z lat 1660 – 1668. Jest tu odnotowany budynek dworski duży, murowany z przylegającą do niego kaplicą. W 1859 r. Juliusz Florkiewicz odbudowuje kaplicę pod wezwaniem MB Częstochowskiej w północnym narożniku pałacu. Jest to jednak kaplica prywatna służąca właścicielom i służbie. Od 1906 r. kaplice udostępnił mieszkańcom wsi, ówczesny właściciel majątku, Juliusz hr. Potocki. W dokumentach Kurii Metropolitalnej w Krakowie jest wymieniona jako kaplica publiczna z przywilejem odprawiania mszy św.

W okresie międzywojennym w każdą niedzielę i święto, gdy odbywały się nabożeństwa, mieszkańcy wsi licznie w nich uczestniczyli. Po II wojnie światowej oraz w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w, księża parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini sporadycznie odprawiali w niej msze w niedziele i święta, salki katechetyczne do nauki religii dla dzieci mieściły się w domach prywatnych.

W październiku 1966 roku proboszcz trzebińskiej parafii ks. kanonik Stanisław Kosowski zwrócił się do Rady Narodowej w Chrzanowie o zezwolenie na przeprowadzenie przez parafię remontu mocno zniszczonej wówczas kaplicy dworskiej w celu odprawiania tam mszy św. dla mieszkańców Młoszowej. Odmowa ze strony Powiatowej Rady Narodowej zakazująca sprawowania nabożeństw sprawiła, że mieszkańcy oraz proboszcz parafii w Trzebini rozpoczęli intensywne starania w Wydziale do Spraw Wyznań Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach o zgodę na budowę kościoła. Działania te czynnie popierał ówczesny Metropolita Krakowski ks. kardynał Karol Wojtyła.

Zezwolenie na budowę świątyni z Urzędu Wojewódzkiego otrzymał ks. dziekan Stanisław Gałuszka w dniu 19 marca 1981 roku. Budowę rozpoczęto w 1983 r. finansowo wspierali ją również parafianie trzebińscy. Czterdzieści lat temu w maju 1981 roku kamień węgielny pochodzący z Zakrzówka, gdzie podczas okupacji pracował Karol Wojtyła zawieźli do Rzymu ks. Stanisław Gałuszka i Adam Przygodzki. Został on poświęcony przez papieża Jana Pawła II i wmurowany w ścianę kościoła 6 czerwca 1985 roku przez ks. Kardynała Franciszka Macharskiego. W dniu 16 lutego 1986 roku ks. Kardynał Franciszek Macharski erygował parafię pod wezwaniem św. Józefa Robotnika w Młoszowej, wydzielając ją z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini. Pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła został ks. Stanisław Olejak. Uroczysta konsekracja świątyni miała miejsce 3 grudnia 2000 r. W tym roku parafia obchodzi jubileusz 35-lecia powstania, proboszczem jest ks. Dariusz Zoń.

Tyle o historii. Dzisiaj wnętrze kościoła wydaje się być skromne, bez zbędnych ozdób i monumentalności, co nadaje mu głębi i lekkości. Nad ołtarzem góruje wykonana z blachy miedzianej figura św. Józefa trzymającego Jezusa. Pod nią, w pięknej oprawie znajduje się tabernakulum. Wpadające przez kolorowe witraże światło sprawia, że czujemy w sercu radość i spokój. Aranżacji wnętrza dopełniają obrazy Matki Boskiej Częstochowskiej, św. Jana Pawła II i Jezusa Miłosiernego. Wystrój kościoła zaprojektował prof. Wincenty Kućma z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Figura św. Józefa, której jest autorem, wykonana została w jego pracowni. Zaprojektował też żyrandole, lichtarze i zacheuszki. Parafia posiada relikwie św. Siostry Faustyny. Wśród wielu aktywnie działających grup parafialnych jest schola „Józefinki” i grupa Apostolstwa Świętego Józefa.

Odpust parafialny obchodzony jest 1 maja. Zapraszamy do modlitwy za wstawiennictwem św. Józefa we wszystkich codziennych sytuacjach naszego życia. Z Ojcem Świętym Franciszkiem skierujmy do św. Józefa modlitwę, która kończy List Apostolski „Patris corde” (Ojcowskim sercem).

Witaj, opiekunie Odkupiciela,
i oblubieńcze Maryi Dziewicy.
Tobie Bóg powierzył swojego Syna;
Tobie zaufała Maryja;
z Tobą Chrystus stał się człowiekiem.
O święty Józefie, okaż się ojcem także i nam,
i prowadź nas na drodze życia.
Wyjednaj nam łaskę, miłosierdzie i odwagę,
i broń nas od wszelkiego zła. Amen.

Kościół św. Józefa

Anna Górska Młoszowa, kwiecień 2021 r.

 

Opracowanie na podstawie:
[1] Bogusław Krasnowolski „Pałace, dwory i folwarki powiatu chrzanowskiego” Chrzanów 2015;
[2] Stanisław Orłowski „Zespół Pałacowo-Parkowy na tle dziejów Młoszowej” Trzebinia 2003;
[3] Joanna Brzózka „Dzieje rodziny Florkiewiczów herbu Ozdoba z Młoszowej w XIX wieku” wyd. Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Kraków 2006;
[4] www.parafiamloszowa.pl;
[5] https://diecezja.waw.pl.

 


Webmaster: Wojciech Sala wsala@pro.onet.pl
Stronę założono 30 kwietnia 2021 r. Ostatnia aktualizacja 30 kwietnia 2021 r.

Strony znajdują się na serwerze Fundacji Opoka

Fundacja Opoka